• סוכרת

מחלת הסוכרת:

 

סוכרת היא מחלה מטבולית (חילוף חומרים) המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן, הפרעה מטבולית כאמור גורמת להצטברות רמות סוכר חריגות בדם. רמות סוכר חריגות נגרמות עקב מהפרעה בהפרשת אינסולין בגוף (אינסולין – הורמון המופרש מהלבלב ומסייע לגוף לפרק הסוכר ולהפיק ממנו אנרגיה החיונית עבורו).

 

סוגי סוכרת

הסוכרת מוכרת בשלוש צורות עיקריות: סוכרת מסוג 1 ("סוכרת נעורים"), סוכרת מסוג 2, וסוכרת הריון שיש להן תסמינים והשלכות דומות, אך הן בעלות סיבות שונות והתפלגויות שונות באוכלוסייה. הסוכרת על צורותיה השונות נגרמות בגלל בעיה כלשהי בייצור אינסולין או בקליטתו: מצב הלבלב אינו מסוגל לייצר כמות מספקת של אינסולין, או במצב שבו מיוצר אינסולין, אף ברמה גבוהה מהדרוש, אבל הגוף מפתח תנגודת להשפעותיו.

 

סוכרת סוג 1

 

(מכונה גם סוכרת נעורים או סוכרת תלוית אינסולין), הינה מחלה הנגרמת בשל חוסר באינסולין עקב הרס תאים היוצרים אינסולין בלבלב. בסוג זה של סוכרת הגוף מייצר מעט מידי אינסולין או שאינו מייצרו כלל, לכן נוצר בגוף חוסר חמור באינסולין המחייב את החולה לקבל מנות אינסולין מאמצעי חיצוני (זריקות) באופן קבוע. סוכרת סוג 1 מופיעה בדרך כלל לפני גיל 30 ושכיחותה היא בקרב כ-10% מהחולים.

 

סוכרת סוג 2

 

מכונה גם סוכרת מבוגרים או סוכרת שאינה תלוית אינסולין) היא מחלה שבה הלבלב ממשיך לייצר אינסולין, לעיתים אף ברמה גבוה מהתקין, אולם הגוף מפתח תנגודת להשפעותיו. מחלה זו עשויה להופיע בגיל הילדות, אולם היא בדרך כלל היא מופיעה לאחר גיל 30 ושכיחותה גוברת במקביל להזדקנות. כ 90%- מחולי הסוכרת סובלים מסוכרת מסוג 2 וגורמי הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג זה הם רקע משפחתי, חוסר פעילות גופנית, משקל עודף, יתר לחץ דם, סוכרת הריונית בעבר ועוד.

 

סוכרת הריון

 

מחלה זו מתגלה לראשונה במהלך ההיריון והיא דומה בתסמיניה לסוכרת סוג 2. מחלה זו עשויה לחלוף לאחר ההיריון או להפוך בעתיד לסוכרת מסוג 2 כאמור, מחלת הסוכרת היא מחלה כרונית חסרת ריפוי ולכן המטרה העיקרית של הטיפול במחלה זו היא לשמור ככל הניתן שרמות הסוכר בדם לא יחרגו מהטווח הנורמאלי כאשר הטיפול משלב שמירה על תזונה מתאימה, שמירה על משקל הגוף, פעילות גופנית וכן טיפול תרופתי.

 

 

שכיחות הסוכרת

בעולם – על- פי נתוני ארגון הבריאות העולמי שפורסמו בנובמבר 2009 יותר מ- 220 מילון בני אדם ברחבי העולם חולים במחלת הסוכרת, כאשר להערכת הארגון לפחות מחצית מחולי הסוכרת בעולם אינם מאובחנים כלל.

בישראל –

סוכרת נעורים –רישום היארעות סוכרת מסוג 1 בקרב ילדים ובני נוער בגילאי 17-0 החל בישראל בשנת 1997 והוא נעשה בידי המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות. מנתוני הרישום עולה כי בין השנים 2010-1997 אותרו בישראל 3,526 מקרים חדשים של סוכרת סוג 1 בקרב ילדים ובני נוער עד גיל .17 היארעות סוכרת סוג 1 בישראל עלתה מ 8- מקרים ל 100,000- נפש בשנת 1997 , ל- 12.5 מקרים ל- 100,000 נפש בשנים .2009-2008

סוכרת סוג 2- על- פי נתוני משרד הבריאות בישראל חיים כחצי מיליון חולי סוכרת (כ- 7% מהאוכלוסייה) ומעריכים כי עוד כ- 200,000 חולים כלל אינם יודעים כי הם סובלים מהמחלה. שכיחות המחלה עולה עם הגיל כאשר מסקר בריאות שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2009 עולה כי כ 23%- מבני 65 ומעלה דיווחו כי אובחנו כחולי סוכרת.

 

גורמי סיכון:

 

* גנטיקה - במידה ויש קרוב משפחה מקרבה ראשונה החולה בסוכרת סוג 2.

* גיל – מעל גיל 45.

* השמנת יתר.

* אורח חיים שאינו פעיל.

* שומנים בדם.

* עישון.